دست انداز راههای قانونی، منجر به جذابیت قاچاق شده است

سه شنبه, 30 آبان 1396 22:28

حریری گفت: راههای پر دست انداز قانونی باعث جذابیت قاچاق شده که در راستای کاهش این امر باید موانع راههای قانونی برداشته شود.

 به گزارش خبرنگار گروه راز مجید رضا حریری عضو اتاق بازرگانی ایران در رابطه با کالاهای قاچاق اظهار کرد:هر فردی از زاویه دیدش صحبت هایی در مورد  قاچاق می کند که همه آنها صحیح است،اما اصل اول این است که این فعل جذابیت دارد .

حریری بااشاره به تشکیل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 81 گفت: ضرورت مبارزه با قاچاق کالا به جایی رسید که فرمانی صادر شد که ستاد متمرکزی برای مبارزه با قاچاق کالا تشکیل شود و نظارت بکند که در آن زمان قاچاق 2 الی 3 میلیارد دلار بود و قاچاق ورودی کمتر از 2 میلیارد دلار در سال بوده است.

.وی تاکید کرد:راههای قانونی به قدری پر دست انداز است که افراد ترجیح می دهند به این راه قانونی وارد و همین موضوع باعث جذابیت قاچاق شده که در راستای کاهش این امر باید موانع راههای قانونی برداشته شود.

.عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: نگاه به قاچاق در دوره جدید ستاد در سال 93 نگاه درست تری نسبت به قبل است، در مقایسه با سال 94 هم در حال حاضر موقعیت بهتری داریم. اگر بتوانیم عوامل انسانی را حذف کنیم در واقع یک محل فساد را از بین برده ایم.

وی با بیان اینکه قاچاق را مفت نمی دهند برای کالای قاچاق هم پول داده می شود،افزود: در سال 93 واردات رسمی ما 62 میلیارد دلار بوده و امروز به 41 میلیارد دلار رسیده است، اگر امروز قاچاق کم شده در واقع بیانگی کاهش واردات است یعنی مردم نمی توانند کالا بخرند.

حریری تصریح کرد: همه دم از این می زنند که از کالای ایرانی استفاده کنیم،در حالی که بیشترین لوازم خانگی ما از چین و ترکیه بصورت قاچاق وارد می شود.30 سال است که فقط در مورد حمایت از تولیدکننده صحبت می کنیم و فراموش کرده ایم مصرف کننده هم حقوقی دارد که باید تامین بشود.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه هنوز بخش قابل توجهی از قاچاق از مرزهای رسمی است و امکانات به صفر رسیدن قاچاق را نداریم،گفت:شفافیت بر اقتصاد ما حاکم نیست وعدم ازاد بودن اقتصاد و رقابت موجب می شود  کشور به بهشت پولشویان و قاچاقچیان و خلافکاران تبدیل شود.

انتهای پیام/

 

 

 

 

کارگروه های تولید برنامه

  • دستیار برنامه ریز  رادیو : سعید کرجی 
  • آموزش ، تهیه کننده : خانم مهدیه یزدانی
  • سلامت  ، تهیه کننده : خانم دکتر پیمانه مالکی
  • اجتماعی ، تهیه کننده : خانم ها جهانی و سامانی
  • همراز ، تهیه کننده : خانم فریده نیک نژاد
  • میان برنامه  ، تهیه کننده: خانم مهشید زبیری
  • طنز و سرگرمی  ، خانم شعله آزاد